Що змінилося з 1 липня: індексація зарплат, нові правила для ВПО та реформи у профосвіті

ПОЛІТИКА
02 липня, 15:49
Що змінилося з 1 липня: індексація зарплат, нові правила для ВПО та реформи у профосвіті

Липень стартував із реформ: огляд нововведень для українців.

Згідно з даними Article Information, річна інфляція в Україні прискорилася до 15,9% (порівняно з 15,1% у квітні), а індекс споживчих цін у червні становив 104,4%. Тому у липні, вперше у 2025 році, працівники зможуть отримати індексацію зарплати.

Відповідно до урядової постанови 2003 року, роботодавці зобов’язані індексувати доходи громадян після перевищення порогового місячного значення інфляції в 103%. За невиконання цієї вимоги передбачено штрафи. Індексацію зарплат мають провести за коефіцієнтом 4,4%. Зарплата індексується в межах прожиткового мінімуму для працездатних осіб. У 2025 році його розмір становить 3028 гривень. Отже, сума індексації у липні має бути 133 гривні.

Втім, враховуючи дані Держстату про зростання споживчих цін у травні 2025 року на 1,3%, липнева індексація істотно не допоможе.

З 1 липня 2025 року до 1 липня 2027 року Пенсійний фонд впроваджує експериментальний проєкт для сімей з низькими доходами. Його суть полягає в тому, що такі сім’ї можуть отримувати базову соціальну допомогу, яка поєднуватиме кілька видів виплат, але на вибір. Сім’я зможе обрати: отримувати єдину виплату чи зберегти кілька видів допомоги, як раніше.

У липні базову допомогу як єдину виплату зможуть оформити певні категорії сімей з низькими доходами: малозабезпечені; одинокі матері та багатодітні батьки, які отримують виплати на дітей; діти, батьки яких не сплачують аліменти або їхнє місце перебування невідоме; особи, які не мають права на пенсію; особи з інвалідністю. У жовтні до проєкту долучать і інші категорії.

Як наголошують юристи, остаточна сума виплат залежатиме від доходів родини. Єдину виплату розраховуватимуть за формулою з орієнтацією на умовну базову величину — 4500 гривень. Таку суму на місяць може отримати перший член сім’ї (уповноважений представник), кожна дитина віком до 18 років та особи з інвалідністю І або ІІ групи. Іншим членам родини виплачуватимуть 70% цієї суми — 3150 гривень. Щоб визначити розмір виплати, кількість умовних величин додають, а потім від цієї суми віднімають офіційні доходи родини. Те, що залишиться, і буде сумою допомоги.

Приклад розрахунку. Якщо родина складається з трьох осіб — чоловік, дружина (яка не працює) та малолітня дитина — то базова величина для них становить:

4500 грн + 3150 грн + 4500 грн = 12 150 грн.

Якщо батько отримує зарплату 6150 грн, то цю суму віднімають від загальної величини:

12 150 грн – 6150 грн = 6000 грн.

Це і буде сума соціальної допомоги. Тому фахівці радять заздалегідь підраховувати можливу допомогу з урахуванням доходів сім’ї.

З 1 липня починає діяти постанова Кабінету Міністрів України №376, згідно з якою Міністерство фінансів перевірятиме осіб зі статусом внутрішньо переміщених (ВПО), які перебувають за кордоном понад 90 днів поспіль. Наслідком може бути скасування статусу ВПО та припинення виплат. Статус можна буде поновити після повернення й повторного звернення до державних органів.

До 90-денного періоду не включаються дні службового відрядження, оздоровлення дітей, стажування, лікування, реабілітації. Також не враховуються випадки смерті членів сім’ї, догляду за хворою дитиною до 18 років, перебування у місцях несвободи. Всі ці обставини необхідно документально підтвердити.

Точних даних, скільки ВПО перебувають за кордоном і отримують допомогу, немає. Імовірно, значна частина з них не знімається з обліку після виїзду. Загалом, за даними Мінсоцполітики, статус ВПО мають 4,6 млн українців.

Також з 1 липня розпочинається реєстрація електронних кабінетів вступників і подання документів до коледжів та професійно-технічних ліцеїв (колишніх ПТУ). Набір і співбесіди триватимуть до кінця серпня, проте заклади можуть приймати документи і у вересні.

На відміну від вишів, для вступу до коледжів і училищ не потрібно складати національний мультипредметний тест (НМТ). Рейтинг вступників формуватиметься на основі середнього балу шкільного свідоцтва. Можна подати до 15 заяв, з них п’ять — на бюджет.

У 2025 році в Україні розпочалась реформа профосвіти: кількість профтехзакладів буде скорочено, замість ПТУ створюватимуться професійні коледжі та навчальні центри. Вони матимуть більшу автономію, а до їхнього фінансування залучатимуть бізнес.

Також з 1 липня всі аптеки в Україні мають приєднатися до програми «Доступні ліки». Для цього вони мали укласти договір із Національною службою здоров’я України.

«Це означає, що отримати ліки безоплатно або з частковою доплатою можна буде в будь-якій аптеці. Раніше обов’язково до програми приєднувались лише аптеки в лікарнях», — пояснює МОЗ.

Програма «Доступні ліки» діє з 2017 року для зменшення фінансового навантаження на пацієнтів. Її адмініструє НСЗУ, яка напряму відшкодовує аптекам вартість відпущених ліків за рецептом. Аптеки, що не приєднаються до програми, можуть втратити ліцензії.

Також з 1 липня обов’язковий технічний контроль транспорту має фіксуватися на відео. Це не стосується приватних авто, а лише автобусів, таксі, вантажівок і машин із небезпечними вантажами.

Заступник голови Головного сервісного центру МВС Павло Сорока зазначив: «Раніше можна було, умовно кажучи, скористатися фотошопом або не проводити всі вимірювання. Зараз відеофіксація дає змогу контролювати всю процедуру». За його словами, нові вимоги відповідають і стандартам ЄС.

Також з 1 липня змінюється стандарт напруги в електромережах — з 220 до 230 вольт.

Національна комісія з регулювання енергетики та компослуг (НКРЕКП) пояснює, що перехід на європейський стандарт покращить якість електропостачання, знизить ризик поломок техніки й зменшить потребу у стабілізаторах.

Допустиме відхилення напруги встановлено в межах 10% — від 207 до 253 В. Це має сприяти енергоефективності: електроприлади працюватимуть в оптимальному режимі без перевантажень і втрат потужності.

Автор : Вікторія Слободенюк
Читайте також:
Політика
Податкова знижка для фізичних осіб: хто може скористатися та як отримати.
01 липня, 11:37
Війна
Обласна військова адміністрація закликала мешканців області підготувати засоби індивідуального захисту на випадок хімічної небезпеки.
28 червня, 19:35
Політика
Мобільний зв’язок по-новому: нові правила для бізнесу, користувачів і операторів.
27 червня, 15:35
Економіка
Надходження до місцевих бюджетів Полтавщини зросли на 14,4% порівняно з минулорічним показником
24 червня, 17:07
Політика
Податковій будуть зливати інформацію про банківські сейфи та всі рахунки українців.
24 червня, 09:44
Політика
ДПС продовжує працювати над створенням нових сервісів для зручної та комфортної взаємодії платників із податковими органами.
23 червня, 14:42